Blog 7. Stavba záhradného domčeku na betónovú dlažbu


Chatka podkladové hranoly
Chatka podkladové hranoly

Ak už ste sa rozhodli pre konkrétny typ záhradného domčeku, poznáte aj miesto – kde chatka bude stáť, tak ďalšou dôležitou vecou je voľba základovej dosky.

V predchádzajúcom blogu sme sa venovali téme ako osadiť záhradný domček na drevený rošt a zemné skrutky.

Zámková dlažba je z pohľadu ľahkej stavby, ktorou  záhradná chatka bezpochyby je ideálne riešenie. Dlažba je totiž ideálnym kompromisom, ktorý spĺňa všetky požiadavky na správne osadenie chatky. Dlažba pod záhradný domček sa dá ideálne vyrovnať. Samozrejme treba dbať na jej správne osadenie, zavibrovanie podkladu aj celkovej dlažby. Presnejší návod na uloženie dlažby pod domček nájdete TU.

Často máme kladenú otázku či stavba záhradného domčekuna dlažbu má dostatočnú odolnosť. Áno má. Treba si uvedomiť, že domček napr. o rozmere 12 m2 v sile materiálu 40mm má cca 1.100 kg váhy. Takáto váha domčeka rozpočítaná na m2 je pre dlažbu v podstate zanedbateľná.

Ďalšia častá otázka je kotvenie. Záhradná chatka sa kotví do špár medzi dlažbami čo zabezpečuje dostatočnú stabilitu záhradnej stavby.

Hlavné výhody stavby záhradných chatiek na betónovú dlažbu.

Stavby na zámkovú dlažbu vidíme však najmä v jej jednoduchej montáži a prípadnej demontáži.  Jediná murovaná súčasť takejto  dosky je osadenie sadových obrubníkov do suchého betónu. Ak sa raz rozhodnete chatku premiestniť , alebo odstrániť, vznikne Vám pekná plocha, ktorú môžete využiť inak. Taktiež úplná demontáž je podstatne jednoduchšia ako odstránenie betónovej podkladanej dosky.

Záhradný domček na zámkovej dlažbe
Záhradný domček na zámkovej dlažbe

Ďalšou nespornou výhodou je nielen funkčná, ale aj estetická  stránka základovej dosky z dlaždíc.

Na obrázku domčeku je vidieť že správne zvolená dlažba esteticky veľmi dobre dotvorí celkový vizuál domčeku. Taktiež pokiaľ plánujete chatku s terasou je takýto podklad  veľmi odolný. Veľmi ľahká je aj údržba napr. prúdom vody a chemickými prostriedkami.

Pre nespornú trvácnosť v kombinácii a výborným estetickým riešením dlažbu odporúčame  aj do vnútra chatky . Takúto náhradu drevenej podlahy záhradnej chatky odporúčame najmä ak budúce využitie domčeku bude na uskladnenie náradia , záhradnej techniky a iných maličkostí do záhrady.  Drevo v podlahe môžete skôr poškodiť pri necitlivom zachádzaní. Napríklad náradím , alebo kosačkou môžete odštiepiť z podlahy. Samozrejme , že sú  prípady, keď aj do domčeka , ktorý bude slúžiť ako náraďovňa musíte dať podlahu. Napríklad pri  montáži na drevený rošt a skrutky.  Ale je to vždy kompromis, a treba si dávať väčší pozor na  podlahu . Každopádne na hrubé zachádzanie je dlažba ideálny variant podlahy do chatky či domčeku.

Samozrejme , že iná situácia nastáva, ak plánujete chatku využívať ako svoj osobný priestor napríklad na oddych. Vtedy je Podľa z dreva krásnym doplnkom vašej záhradnej chatky. Treba však venovať viac času jej pravidelnej údržbe.

Záhradná chatka - podlaha
Záhradná chatka – podľaha
Zámková dlažba pod záhradnú chatku
Zámková dlažba pod záhradnú chatku

Veríme, že sme Vám týmto blogom dali zopár rád , ktoré využijete pri plánovaní Vášho nového domčeku. Treba vždy zvážiť všetky okolnosti a rozhodnúť sa pre variantu , ktorá je v daných podmienkach najvhodnejšia. To zaručí, že  stavba záhradného domčeku bude kvalitná a trvácna.

A samozrejme vždy Vám radi poradíme pri Vašom rozhodovaní.