Blog 6. Náter záhradnej chatky


Náter záhradnej chatky je veľmi dôležitá súčasť realizácie výstavby . Záhradný domček máme poskladaný a treba ho riadne ošetriť. 

Vonkajšie prostredie vplýva na chatku hneď od začiatku . Napríklad UV žiarenie je ovplyvňuje farbu dreva už od prvého dňa. Krásne smrekové drevo má na začiatku krásnu bledú farbu, ktorá vplyvom slnečných lúčov postupne žltne. Slniečko je žiaľ dnes agresívnejšie než v minulosti. Ak chcete zachovať farbu dreva ošetrite čo najskôr (do 2 dní) domček transparentným vonkajším náterom.

dve dosky nová a staršia bez náteru
Dve dosky bez náteru – nová a staršia
chatka bez náteru
Chatka bez náteru

Pokiaľ sú záhradné domčeky dlhodobo bez ošetrenia – je to vidieť na kvalite dreva.

Medzi najčastejšie poškodenia patria:

  • zamodtranie
  • hniloba
  • škodci
  • plesne a riasy
  • UV žiarenie
  • vlhkosť

Drevo potom môže vyzerať ako na priloženom obrázku.  Drevo je napadnuté plesňou.

Neošetrená doska záhradného domčeku

Každopádne správnym a pravidelne opakujúcim sa ošetrením dreva sa  z tohto materiálu stáva kvalitný a dlhodobo odolný stavebný produkt. Častokrát dostávame otázku , ako dlho náter záhradnej chatky a chatka samotná  vydrží.  Pri správnom ošetrovaní je to ozaj dlho. Môžeme vidieť aj niekoľko storočné stavby , ktoré sú pri správnom ošetrení stále vo vynikajúcej kondícii. Slovenské drevenice sú toho jasným dôkazom. Preto je naša odpoveď taká , že ak Vám bude stačiť 20 rokov , tak záhradné domčeky vydržia určite minimálne toľko. Stačí ich každé 2 -3 roky natrieť.  Chatky takto ošetrené majú stále skvelý vzhľad a ich životnosť sa ráta na desiatky rokov.

Akú farbu použiť na náter záhradné chatky ?

Tak to je ozaj veľmi jednoduchá a pritom ťažko zodpovedateľná otázka.  Kvalitných farieb je na našom trhu obrovské množstvo. Ťažko posúdiť , ktorá je tá najvhodnejšia. Myslím , že žiadnou farbou od renomovaných výrobcov chybu nespravíte.  Naša spoločnosť používa farby od nemeckého výrobcu Remmers. Lazúra Remmers Aidol HK-Lasur ochraňuje drevo domčeku spoľahlivo pomocou cenných látok a pigmentov veľa rokov. Dlhodobá ochrana záhradnej stavby  voči hubám, zamodraniu a škodcom je skvelé riešenie pre jednoduché a rýchle ošetrenie novej či staršej záhradnej chatky.  Záhradné domčeky  a chatky ošetríte jedným náterom proti viacero poškodeniam. U Remmersu je to až  6 násobná ochrana. Najviac , preniká hlboko do dreva domčeku ,  odpudzuje vodu, je priedušná a reguluje vlhkosť.  Náter je možné vykonať bez brúsenia povrchu či odstránenia starého náteru .

Takže ak už ste si vybrali svoj domček , alebo ho už máte  pri Vašom dome či záhradke – radíme Vám natierať , natierať a natierať.

Náter chatky Mahagón