Záhradné chatky blog

2. časť Výber záhradného domčeku a garáže

Na našej stránke drevo-domy.eu nájdete veľké množstvo chatiek na náradie , záhradných chatiek či rekreačných chatiek.  Ak vieme v akom približnom rozmere chceme realizovať chatku,  ďalším parametrom pri výbere chatky je spôsob jej budúceho využitia.

Chatka na náradie

Jedná sa väčšinou o jednoduchú chatku bez priečok štvorcového , alebo obdĺžnikového pôdorysu.  Chatky menších rozmerov do cca 16m2 nie je problém realizovať v sile materiálu 28mm. Konštrukčne a staticky je táto sila materiálu pre stavbu chatky plne dostačujúca. Samozrejme aj menšie rozmery sa vyrábajú aj v sile  materiálu 40 mm a viac. Masívnejšie prevedenie  – resp. väčšia sila steny záhradnej chatky  je esteticky veľmi efektné riešenie a využíva ho čoraz viac klientov.

Chatka s dvomi miestnosťami. ( sklad a úžitková miestnosť)

Chatku na náradie je však možno skombinovať aj s priestorom pre osobné využitie.

V našej ponuke je to najmä séria chatiek BORKUM, ktoré majú dve oddelené miestnosti, pričom sa jedná o menšiu časť , ktorá môže slúžiť ako sklad a väčšiu časť s oknom, ktorá slúži najčastejšie ako osobný priestor pre majiteľa chatky. Takto riešené záhradné domčeky sú ideálne nielen k domu, ale aj do záhradkárskych kolónii .

Podlaha záhradného domčeku

Ak plánujete využiť chatku len ako priestor na uskladnenie náradia, záhradného nábytku či bicyklov, doporučujeme skôr stavbu domčeku bez drevenej podlahy. Vyhnete sa tak jej poškodeniu, ktoré by najmä manipulácia zo záhradným náradím priniesla. My Vám doporučujeme ako podlahu využívať základovú dosku buď z betónu.

Ďalšií variant je základová doska vytvorenú zo zámkovej dlažby.

Dlažba nielen esteticky, ale aj funkčne ideálne hodí do chatky, ktorá bude slúžiť ako sklad napr. záhradnej techniky. Väčšina našich chatiek má v základnej cene aj podlahu. Túto je možné kedykoľvek do domčeku doinštalovať. Dosky na podlahu môžete využiť napríklad na stavbu prístrešku, alebo Vám znížime cenu a dodáme chatku bez podlahy.

Pri montáži chatky na zemné skrutky a drevený rošt sa však bez drevenej podlahy nezaobídete. Realizácie na základovú dosku nájdete aj v galérii realizácii.

Rekreačné chatky a chaty.

Ak plánujete stavbu chatky, ktorá bude slúžiť aj ako povedzme víkendová rekreačná chatka – doporučujeme Vám chatku o sile steny minimálne 40mm.  Treba si však uvedomiť, že takýto objekt nie je určený na klasické bývanie.  Často kladená otázka je či je možné v takejto chatke stráviť  v lete víkend, alebo naopak v zime Silvestra. Jednoznačne áno. Treba si však uvedomiť, že chatka má svoje tepelne izolačné limity, čo najmä v zimných mesiacoch značí, že pokiaľ kúrime v domčeku, tak máme teplo, ak kúriť prestaneme, chatka pomerne rýchlo vychladne.

Tepelné vlastnosti chatiek.

Tepelne izolačné vlastnosti síce vylepšujú okná s determálnym dvoj sklom, my však doporučujeme náročnejším klientom zatepliť podlahu a strechu. Najmä cez strechu prichádza k najväčším únikom tepla v zime a k prehriatiu chatky v lete.

Dôležitá je aj dispozícia chatky. Väčšina našich rekreačných chatiek je rozdelená na dve a viac miestností. Tieto je možné využívať aj ako WC, kúpeľňu či letnú kuchyňu.

Tvar chatky a jej výber.

Za klasické chatky sa považujú stavby s klasickou sedlovou strechou. K moderným domom máme v ponuke moderné stavby s rovnou , prípadne šikmou strechou. Naša vlajková loď je však domček Aruba s valbovu strechou a trasou. Každopádne kompletnú ponuku sériových domčekov a chatiek nájdete v katalógu TU.

Garáže

Garáže dodávame bez podlahy, tú nahradzuje základová doska. Doporučujeme betónovú dosku, alebo zámkovú dlažbu. Princíp je jednoduchý. Základným merítkom je rozmer. Ďalším kritériom pre výber garáže je tvar strechy. Klasikou je sedlová strecha, prípadne šikmá strecha. Garáže sa ponúkajú štandardne s dvoj krídlovými dverami. V prípade záujmu je možnosť namontovať aj výklopnú, prípadne sekčnú bránu s elektromotorom.

Chatky a garáže na zákazku. Jedná sa o domčeky nad 16 m2. Ich výhodou je, že si viete určiť presný rozmer stavby. Keďže sa však nejedná o sériový výrobok  je jeho cena vyššia s ohľadom na fakt, že treba skresliť novú výrobnú dokumentáciu a jeho cena je vyššia o cca 20 % od sériových domčekov.

Doplnky k chatkám

Klasické chatky sa tiež dajú upravovať resp. doplniť o okno prípadne dvere. Tieto vieme umiestniť aj do sériových chatiek viac menej podľa predstáv a prianí zákazníka.

Záhradné chatky blog č. 1: Rozmer základného domčeku a záhradnej chatky.

Treba si zvážiť koľko priestoru si chceme , prípadne môžeme vyčleniť pre budúcu chatku. Pri pozemkoch s dostatočnou plochou je to vcelku jednoduché. Väčší pozor si treba dať ak nás plocha pozemku svojim rozmerom limituje…

Záhradné chatky blog č 3:  Objednanie a dodanie chatky v našej firme.

Pre nás sú dôležité základné informácie. Ak nemáte vybraný konkrétny záhradný domček – kľudne napíšte čo potrebujete. Napríklad domček 3×4 s rovnou strechou…

Záhradné chatky blog č 4:  Stavba záhradnej chaty a záhradného domčeku.

V predchádzajúci častiach blogu sme riešili ako si vybrať dobrý záhradný domček, alebo rekreačnú chatku. V prípade , že sa rozhodnete pre stavbu chatky svojpomocne, máme tu pre Vás zopár rád ako uspieť a čo najlepšie zrealizovať Vašu stavbu domčeka.


  Pred odoslaním je potrebné označiť súhlas so spracovaním osobných údajov.


  Spracovanie osobných údajov
  Odoslaním kontaktného formulára beriete na Vedomie , že Vaše údaje budú použité pri vypracovaní ponuky na tovar z nášho sortimentu.
  V procese vyžiadania ponuky spracovávame:
  Povinné údaje: Meno, email, miesto dodania
  Nepovinné údaje Priezvisko , telefónne číslo
  Vaše údaje nebudú využívané k žiadnym marketingovým účelom.
  Plné znenie pravidiel GDPR: TU
  Máte právo kedykoľvek požiadať o úplný zánik Vašich údajov v našej evidencii!